18 października 2013

Ustawa imigracyjna w USA

Senat USA przyjął nową ustawę imigracyjną. Projekt ustawy imigracyjnej został zgłoszony przez obie partie. Po jej uchwaleniu ( a jej uchwalenie długo potrwa ) więcej niż dotychczas nielegalnych imigrantów będzie mogło starać się o obywatelstwo. W tej ustawie nie zmieniono zapisów dotyczących zmiany kryteriów programu o ruchu bezwizowym ( Visa Waver Program ). Nadal pozostaje zapis o podniesieniu z obecnych 3-ech do 10-ciu % maksymalnego limitu odmów wizowych którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu bezwizowego. To oznacza że na 100 % zgłaszających wniosek o wizę do USA nie może być więcej niż 10 % odrzuconych wniosków. Ustawa zawiera także zapisy które przewidują zniesienie wiz dla polskich turystów. Charles Schumer, demokrata z Nowego Jorku zabiegał o włączenie do reformy polskiego wątku. 

Nowa ustawa przewiduje utworzenie biometrycznego systemu monitorowania turystów. Monitorowane będzie kiedy turysta wyjeżdża i kiedy wjeżdża do USA. To ma zapobiec nielegalnym przedłużeniom pobytu. Imigranci pozostający w homoseksualnych związkach z obywatelami USA nie dostaną prawa do obywatelstwa. Nielegalnych imigrantów w USA szacuje się na ok. 11 mln. USA chce przyjmować obcokrajowców uwzględniając ich zawodowe kwalifikacje i potrzeby rynku. Potem zalegalizuje się im pobyt a następnie obywatelstwo. 

Uzyskanie obywatelstwa będzie uzależnione od spełnienia rygorystycznych warunków takich jak m.in. zapłacenie kar, podatków, niekaralność i nauka języka angielskiego. Przewiduje się także kontrole i surowsze sankcje wobec firm zatrudniających ludzi bez zezwolenia na pracę. Uszczelnienie granicy z Meksykiem będzie kosztować 6,5 mld. dolarów w ciągu 10 lat. Będą też szybsze procedury na uzyskanie obywatelstwa dla młodych nielegalnych imigrantów którzy do USA trafili jeszcze jako dzieci. 

O legalizację pobytu w USA będą mogli starać się nielegalni imigranci którzy byli w USA przed 31 grudnia 2011 roku. Około 12 lat będzie trwało dojście do uzyskania w pełni obywatelstwa w USA. 

Suma sum - Nie widzę w nowej ustawie imigracyjnej korzyści dla Polaków. Co prawda proponowano 3 a będzie nadal 10 % odrzutów dla krajów czyli maksymalny limit odmów wizowych którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu bezwizowego VWP. Polska niestety ciągle przekracza nawet te 10 % i nadal nie może starać się o wizy w USA. Moim zdaniem Polacy jeszcze się nie przestawili i myślą jak przed wojną. Wydaje im się że wystarczy chcieć pojechać do Ameryki i od razu tam się dostaną. Niestety, trzeba dziś spełnić żądane kryteria by dostać się do USA a potem jeszcze długo trzeba czekać na dostanie obywatelstwa. Do tego wszystkiego zaostrzono te kryteria z powodu częstych ataków terrorystycznych i dlatego jeszcze dużo ludzi nie będzie mogło uzyskać wjazdu do USA. Ustawa co prawda zawiera zapisy które przewidują zniesienie wiz dla polskich turystów, ale okupione są one surowymi kryteriami których Polska jak nie zmieni poglądów to nie ma co myśleć o wizach. 

Uważam że USA przyjęły zły punkt widzenia ustalając limity odrzuconych wniosków. Normalny kraj jednego turystę wpuszcza do siebie gdy spełnia on kryteria a drugiego nie wpuszcza gdy ich nie spełnia i robi to na bieżąco bez żadnych limitów. Tu jest klucz do uzyskania wizy. Trzeba w USA znieść absurdalne kryteria i limity. 

Krótko mówiąc ; żeby dostać obywatelstwo w USA to trzeba nauczyć języka angielskiego, mieć fach, być niekaranym i nie mieć związków z Al-Kaidą. 

Brak komentarzy: