27 października 2013

Księga wieczysta

Po wejściu ustawy o księgach wieczystych i hipotece drogą elektroniczną będzie można składać wnioski o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej i dokonać wydruku takiego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Tenże wydruk będzie miał moc dokumentu wydawanego w sposób tradycyjny przez sąd. Co prawda już 3 lata można korzystać z przeglądarki by otrzymać potrzebne nam informacje, ale teraz będzie regulować to nowelizacja ustawy o księgach wieczystych.  

Pod adresem http://ekw.ms.gov.pl można trafić na główną stronę resortu a dostęp do ksiąg jest powszechny. Wystarczy znać numer księgi by się do niej dostać. Poszerzono też kryteria wyszukiwania m.in. ; nazwa właściciela, adres nieruchomości i dane z ewidencji gruntów. Dostęp do naszych ksiąg będą mieli także ; organy podatkowe, NIK, ZUS, Prokuratoria Generalna, sądy, prokuratura, notariusze i komornicy. Minister sprawiedliwości Marek Biernacki poinformował że do końca roku ( po 10 latach ) zakończą się prace uzupełniania informacjami elektronicznych ksiąg wieczystych z tradycyjnych papierowych.  

Jak na razie nie ma dla wszystkich możliwości korzystania z drogi elektronicznej mimo podpisania ustawy w sierpniu tego roku, bo przeciągają się prace nad wdrożeniem systemu technicznego i brak jest jeszcze wszystkich danych. 

Dobrze że jest możliwość dostępu do ksiąg wieczystych i hipoteki drogą elektroniczną, lecz na drodze stoją Spółdzielnie Mieszkaniowe i inne podmioty które nie chcą podać numeru księgi i udostępnić wgląd do tych ksiąg niektórym lokatorom. Ich prezesi z góry zaklepali sobie na własność niektóre mieszkania. Głównie te mieszkania oni sobie przywłaszczyli, które zalegają z czynszami lub mają kłopoty z terminowym ich opłacaniem. Ci prezesi wykorzystują bezradność i niewiedzę tychże lokatorów jeśli chodzi o prawo, by odebrać im mieszkania które są ich własnością. Ci prezesi liczą na to że niektórzy lokatorzy "nie podniosą się" i wtedy oni odbiorą im ich mieszkania. 

Trzeba wiedzieć że gdy lokatorów wyrzuca się z mieszkania za nie opłacanie czynszu, to należy im wtedy zwrócić wartość mieszkania jaka jest aktualnie na wolnym rynku, oczywiście po odliczeniu należności za niezapłacony czynsz. Dopiero wtedy można eksmitowanym odebrać mieszkanie. Najpierw jednak należy wskazać im mieszkanie zastępcze. Gdy takiego im się nie zaoferuje, to nie wolno wyrzucać ich na bruk. 

Suma sum - Zabrakło mi w tych przepisach artykułu który mówi ; tylko sąd może wydać pozwolenie na wgląd do ksiąg wieczystych organom i podmiotom państwowym oraz prywatnym. Może i jest taki zapis, ale ja go nie zauważyłem. Bardzo ważny jest w/w zapis, gdyż nie wolno np. sędziemu czy prokuratorowi zaglądać każdemu w księgę w celach prywatnych. 

Brak komentarzy: