29 grudnia 2013

Lichwa

W Bangladeszu Muhammad Yunus, profesor ekonomii i laureat pokojowej nagrody Nobla mówił że założono tam Model Grameen Bank a jego idea została powielona w 40 krajach świata. Tenże fenomen polegał na tym że w krajach biednych oraz zacofanych gospodarczo i cywilizacyjnie ( kraje azjatyckie ) próbuje się pobudzić gospodarkę tak by ludzie mieli pracę i wyszły z biedy. Tym krajom próbuje się wszczepić zachodni styl gospodarczo-cywilizacyjny. Problem jest taki że te kraje to głównie kraje muzułmańskie gdzie trudno przebić się z zachodnim myśleniem ze względów religijnych. Koran z góry im narzucił styl życia a że jest ta religia fanatyczna to są problemy. Ludziom nie można wytłumaczyć że można żyć inaczej, że człowiek może mieć swoje prawa, że może żyć jak chce a nie tak jak narzuca zacofana religia islamska. 

Powstały w Bangladeszu m.in. szkoły, firmy i banki z pomocą krajów europejskich. Podobnie jest w Afganistanie lecz talibowie i muzułmanie zwalczają nowy porządek bo go nie rozumieją. Tak opóźniają oni w swoim kraju postęp cywilizacyjny.  

Gdy uruchomiono w Bangladeszu banki to ludzie masowo pobierali kredyty by zakładać własne biznesy. Banki te proponowały ludności kredyty ale na procent. To nie spodobało się przywódcom muzułmańskim. Opór swój tłumaczyli tym że Koran nie pozwala pobierać pieniędzy od pożyczonych gdyż jest to nieuczciwe, czyli lichwa. Jak ktoś nie może oddać pożyczonej sumy to oddaje ją tylko w naturze. 

Mają rację muzułmanie i właściwa jest to droga bo uczciwość nakazuje oddać tylko to i tylko tyle ile się pożyczyło i bez odsetek za zwłokę. Pobierając więcej niż się komuś pożyczyło to jest to lichwa. W krajach arabskich gdzie funkcjonują banki oparte na Koranie tak się praktykuje. Ile pożyczyły ci banki to tyle żądają zwrotu. Tam jest to możliwe bo banki obsługują ludzie zamożni. Tam banki to rodzaj pomocy a nie zysków dla bankierów. W pozostałych krajach jest odwrotnie. Banki, parabanki i chwilówki zajmują się lichwą gdyż prawo im na to zezwala. One pobierają więcej niż pożyczyli swoim klientom i to można zrozumieć bo jest to ich praca. Nie można natomiast zrozumieć i przyjąć za właściwe działanie lichwy czyli pobieranie więcej niż 10 % od pożyczonej sumy oraz dużo więcej za odsetki niż należałoby. Na wysokość odsetek nikt do tej pory nie zwracał uwagi ale one też odbiorą zaufanie do pożyczkodawcy. One potrafią przekroczyć wartość kredytu wielokrotnie a tak nie może być w przyrodzie żeby odsetki były większe od pożyczki. Uważam że one nie powinny być wogóle pobierane gdyż przy stabilnym rynku nie ma takiej potrzeby. Jak jest stabilny rynek to pieniądze nie tracą na wartości a jak nie tracą one na wartości to ich pobieranie jest już złodziejstwem. Teraz wiemy że banki to złodzieje działające w imię prawa. 

Ludzie w Bangladeszu w banku Model Grameen Bank pożyczają przykładowo 50 dolarów a oddać muszą 10 centów od dolara tygodniowo zakładając że spłacają kredyt w wysokości dolar dziennie. Jest to spłata 10 % od całości zaciągniętego kredytu. Oddać muszą bankom 10 dolarów od 50-ciu pożyczonych. Akurat spłata do 10 % od pożyczki mieści się w granicach uczciwości, zakładając że pracownicy banków muszą mieć z czego żyć gdy jest to ich jedyne źródło utrzymania. 

Inne podejście powinno obowiązywać gdy to prywatna osoba pożycza pieniądze drugiej osobie. Wtedy nie wolno pobierać procentów i odsetek za zwłokę gdyż jest to nie uczciwe w stosunku do oddającego pieniądze. Gdy tak pożyczamy komuś pieniądze to powinniśmy traktować te działanie jako pomoc a nie zysk dla siebie. Niestety, tak się dzieje najczęściej tylko w rodzinie ale nie wtedy gdy pożyczamy obcej osobie pieniądze. Od obcej osoby niektórzy żądają ogromne procenty i odsetki za zwłokę od pożyczonych pieniędzy bo nie jest to regulowane prawem. Lepiej nie korzystać z takich usług bo można stracić majątek lub życie. 

W Polsce była głośna sprawa kryminalna dwóch młodych chłopaków którzy pożyczyli pieniądze nie od tych osób co powinni czyli od przestępców. Ci przestępcy zażądali dużo więcej niż im pożyczyli a chłopaki nie oddali im tego bo tyle nie mieli. Wtedy dług wobec przestępców wzrastał z dnia na dzień i przekroczył chłopaków możliwości. W końcu doszło do zabicia tych przestępców bo dopuszczali się nawet przemocy wobec nich i ich rodzin a chłopaki trafili do więzienia. Rozgrzeszono ich dopiero po wyjściu z więzienia. 

Suma sum - Morał z tego taki ; taki finał spotyka tych co żądają więcej niż pożyczyli a uczciwość wbrew pozorom też ma swój namacalny wymiar. 

Brak komentarzy: