16 czerwca 2013

Rewizja kapitalizmu

Za taką rewizją opowiada się były prezydent Lech Wałęsa. Mówił on że ; "Protesty w Turcji tego dowodzą. Kapitalizm musi odnaleźć na nowo człowieka. Wzrośnie w końcu liczba protestów, które w efekcie narzucą zmiany w kapitalizmie. Mam nadzieję, że protesty staną się bardziej masowe, tak by mogły narzucić zmiany". Mówił on także że w latach 80-tych byliśmy za kapitalizmem a Turcja obecnie jest przeciw, ale wtedy były inne czasy. - Odmieniło się Wałęsie i zmienił zdanie. Zauważył on że dotychczasowy kapitalizm oraz kapitalizm Tuska i PO należy zrewidować. Pisałem już że pierwotny kapitalizm jest przeżytkiem i należało by go zmodyfikować. Nie może być ważniejszy pieniądz od człowieka. 

Uważam że można połączyć pieniądz i godność człowieka ( pracownika ) i wcale nie musi ucierpieć zysk firm. Do tego trzeba zmienić przepisy, głównie Kodeks Pracy, Amerykanom i innym kapitalistom zmienić mentalność, należy ustalić także płace procentowe zależne od zysków firm a nie od tego co ustali rząd przy jednoczesnym zachowaniu płacy minimalnej i minimum socjalnym oraz zaznaczenie w KP iż pracownik jest ważniejszy niż zyski firm i pracodawców, ważniejszy od PKB czyli od budżetu państwa, od inflacji itd. Pracownicy nie bydło, nie wolno ich zarzynać. Tylko pracownicy dają dochód a pracodawcy tylko narzędzia. Do dziś pracodawcy dają niewolnikom narzędzia a sami zbierają zyski i to trzeba zmienić. Do dziś nie zmienił się profil kapitalizmu. Najtrudniej będzie zmienić mentalność Amerykanom którzy od początku zasiedlenia Ameryki pielęgnują dziki kapitalizm. Oni nie chcą dzielić się swoimi zyskami z kimkolwiek. 

Dla nich wszytko kojarzy się z socjalizmem gdy proponuje się im odkładanie z pensji na służbę zdrowia dla siebie i dla tych co nie mają pracy, na zasiłki dla bezrobotnych, na pomoc socjalną dla najuboższych i dla bezdomnych. Takie podejście akurat nie jest socjalizmem a tylko zwykłym człowieczeństwem. Socjalizmem jest zabieranie z pensji ile się da i wypłacanie groszowych świadczeń tylko wybranym gdy resztę przejadają urzędnicy. Uważam że można zmienić mentalność Amerykanom i innym o podobnym modelu pracy. Jest to proste do zrozumienia. Każdy odprowadza co miesiąc do budżetu państwa składkę na w/w cele plus podatek, a że nie każdy korzysta ze świadczeń z różnych powodów więc inni mogą z tego skorzystać. Uważam że lepiej jest gdy niewykorzystane składki przeznaczy się dla tych co ich nie odprowadzają bo np. choroba nie pozwalała pracować lub były kłopoty ze znalezieniem pracy, niż zostawiać te składki państwu. Państwo ( rząd ) zawsze znajdzie sposób by przejeść każdy zabrany pieniądz. 

PO co prawda zmieniła teraz Kodeks Pracy ale na niekorzyść pracowników. Takiego kapitalizmu nie chce L. Wałęsa, związki zawodowe i pracownicy. Teraz będzie obowiązywać ruchomy czas pracy ( umowa śmieciowa ) który utrudni życie rodzinom z małymi dziećmi, nie będą płacone nadgodziny i spadną realne płace z tego powodu, ludzie będą pracować np. raz 4 a raz 12 godzin dziennie itd. Na tych zmianach zyskają tylko pracodawcy. Będą oni pomiatać wg. własnego uznania pracownikiem. Już pisałem że źle zrozumiano ruchomy czas pracy i postąpiono zupełnie odwrotnie. To jest właśnie dziki kapitalizm. Ruchomy czas pracy miał pomóc nie pracodawcom a tylko pracownikom. To pracownicy powinni mieć prawo wyboru czasu i godziny przyjścia do pracy a pracodawca ( tam gdzie się da ) powinien ułatwić im korzystanie z tej formy pracy. Nowelizacja Kodeksu Pracy jednak nie pozwoli pracownikom na te udogodnienia bo jak się okazuje dziki kapitalizm czyli interes pracodawców jest ważniejszy od godności człowieka który na nich pracuje. 

Podczas wizyty we Włoszech były przywódca "Solidarności" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla odbierze nagrodę pod nazwą "Lampa Górnika" przyznaną przez włoską centralę związkową UGL. 

Brak komentarzy: